Moravský kras a jeho okolí

Areál Říčky se nachází v Moravském krasu, který je významnou přírodní památkou, patřící mezi CHKO ČR. Jedna z nejvýznamnějších krasových oblastí střední Evropy je přístupná veřejnosti, ovšem pouze v omezeném měřítku. Prohlédněte si fotogaleni s jednotlivými objekty Moravského krasu a navštivte jeden z přírodních skvostů Evropy!

Propast Macocha (součást Punkevních jeskyní)

Propast Macocha je světoznámým lákadlem pro tuzemské i zahraniční turisty. Je nejhlubší zpřístupněnou propastí v České republice. Na jejím dně v hloubce 138,7 m lze spatřit ponornou říčku Punkvu a dvě hluboká jezírka. Říčka Punkva tu opuští mohutný podzemní systém Amatérské jeskyně, protéká složitým vodním systémem Punkevních jeskyní a opouští je o 1 km vedle v Pustém žlebu. Na propast lze nahlédnout z její vrchní strany, z horního a spodního vyhlídkového můstku možné je také navštívit propastní dno, při prohlídce Punkevních jeskyní.


Punkevní jeskyně

Členitý podzemní systém Ponorné říčky Punkvy, rozkládající se mezi Pustým žlebem a nepřístupným komplexem Amatérské jeskyně (délka 30 km). V rámci vlastní prohlídky s výkladem a hudebním ozvučením navštívíte mohutné dómy s překrásnou krápníkovou výzdobou a dno světoznámé propasti Macocha. Odsud absolvujete na el. člunech romantickou plavbu macošskými vodnímy dómy se zastávkou v malebném Masarykově dómu.

Doba prohlídky: 60 minut
Délká trasy: 720 m
Délka vodní plavby: 450 metrů

Kateřinská jeskyně (vchod v Suchém žlebu nedaleko Skalního mlýna)

Jeskyně má největší veřejnosti přístupný dóm v České republice (97 m délka, 44 m šířka, 20 m výška) a unikátní krápníkovou výzdobu tvořenou skupinou mimořádně úzkých až 4 m vysokých hůlkových stalagnitů v tzv. Bambusovém lesíku. Zvláště děti potěší kouzelně osvětlená chaloupky s Čarodějnicí, která se stala symbolem této jeskyně.

Doba prohlídky: 30 minut
Délká trasy: 430 m


Jeskyně Balcarka (vchod v Ostrově u Macochy)

Dvoupatrové jeskynní bludiště členitých chodeb spojených komínů a vysokými dámy s velmi bohatou, mnohotvárnou a barevnou krápníkovou výzdobou. Přirozený vstupní portál je významnou paleontologickou a archeologickou lokalitou, kde byly učíněny četné nálezy kostí p]eistocenních zvířat, pazourkové a kostěné nástroje i ohniště lidí starší doby kamenné.

Doba prohlídky: 45 minut
Délká trasy: 600 m

Sloupsko-Šošůvské jeskyně (vchod v obci Sloup)

Potěší skutečné znalce a obdivovatele krasového podzemí. Rozsáhlý jeskynní systém s téměř 2 km chodeb spojených impozantními propastmi až 80 metrů hlubokými. Jeskyně je nejbohatším nalezištěm koster jeskynní fauny (medvědi, lvi, hyeny). Součástí systému je i mohutná sluj Kůlna, jedno z našich nejproslulejších a nejlépe prozkoumaných archeologických nalezišť. Vedle kamenných a kosterních nástrojů zde byla nalezena část lebky neandrtálského člověka (stáří přibližně 120 000 let).

Krátký okruh:
Doba prohlídky: 60 minut
Délka trasy: 890 m
Dlouhý okruh:
Doba prohlídky: 10 minut
Délka trasy: 1 670 m

Jeskyně Výpustek (vchod u městyse Křtiny)

Jedna z nejvýznamnějších jeskyň Moravského krasu nese bohatou, leč ne vždy zcela šťastnou historii. Jeskyně patří mezi naleziště kostí pravěkých zvířat, avšak v minulosti byla využívána mimo jiné í jako muniční sklad čí atomový kryt. Od roku 2007 je jeskyně přístupná veřejnosti!

Býčí skála (v osadě Josefof u Adamova)

Jeskyně se nachází v oblasti Moravského krasu a je známá pro své využití už v době paleolitu. Jeskyně není přístupná veřejnosti. Areál Josefova je znám pro komplex budov s nejstarší dochovanou pecí ve střední Evropě.

Více informací na www.moravskykras.net